Augalai interjere: kas valo orą, nereikalauja priežiūros ir atrodo įspūdingai?
Naujuose namuose norisi įpūsti gyvybės interjerui? O gal būstas tuščias tarsi dailininko drobė ir tik laukia pirmo teptuko brūkštelėjimo? Kambariniai augalai interjere yra būtent tai ko dažniausiai reikia – įneša gaivumo, spalvos ir intrigos.
Tinkamai parinktos kambarinės gėlės ne tik puošia, džiugina akį, suteikia spalvinį akcentą interjere, bet ir gali atlikti kitas funkcijas, pavyzdžiui, valyti orą. O jei dar jų nereikia ypatingai prižiūrėti – tai jau nebe gėlė, o fantastika!
Ir tokių kambarinių augalų išties apstu – atrodo žaviai ir gaiviai, valo orą ir nereikalauja ypatingos priežiūros. Susipažinkime su trimis interjero dizainerių mėgstamais augalais, kurie atitinka šiuos kriterijus.
Trijuostė sansevjera (Sansevieria trifasciata)
Ši gėlė plačiai žinoma „uošvienės liežuvio“ pavadinimu ir įvairios rūšys yra pakankamai paplitusios lietuvių namuose. Vertinama dėl itin minimalios priežiūros. Sansevjerą galima auginti tiek vonioje, tiek tamsesniame kambario kampe. Šiam augalui nereikalinga saulės šviesa, nors žinoma, jei yra galimybė retkarčiais pakeisti vietą ir palepinti saulės voniomis – augalas bus dar ryškesnis.
Be to, kad gėlė gali būti pamiršta ir vis tiek puoš namus, sansevjera pasižymi ir orą valančiomis savybėmis. Šis kambarinis augalas dar 1989 metais buvo tirtas NASA mokslininkų dėl galimybės filtruoti orą ir pasirodė ypač gerai. Ne tik mokslininkai, bet ir žmonės pritaria – namuose kur auga sansevjeros, visada gaivus oras ir malonu būti.
Interjero dizaineriai mėgsta sansevjeras dėl jų minimalistiniam interjerui tinkančios išvaizdos. Subtilios, aukštos, ryškios žalios spalvos jos itin tinka šviesių spalvų interjeruose. Dažnai tampa akcentu ir dekoro detale. Mėgstama komponuoti šalia aukštas ir žemaūges sansevjeras. Aukštos sansevjeros aukštuose vazonuose dažnai pasitarnauja ir kaip erdvių pertvara.
Vėzdūnė (Spathiphyllum)
Grėsmingai skambantis vardas tokiai gležnai gėlytei. Dar vėzdūnė yra vadinama taikos gele, taikos lelija bei baltąja bure. Tai nereiklus kambarinis augalas, pavasarį ir rudenį džiuginantis baltais žiedais. Gėlė nereikalauja daug priežiūros, nemėgsta tiesioginės saulės šviesos, mėgsta drėgmę, naudinga retkarčiais „nuprausti“ po dušu. Šviesesnėje aplinkoje žydi gausiau, tamsesniame kampe vešės tik lapai.
Vėzdūnė taip pat priklauso orą valančių augalų grupei. Todėl tinka kambariams, kuriuose norisi gaivesnio oro – svetainėje, miegamajame ar vonioje. Kadangi gėlė mėgsta drėgmę, vonios kambarys jai itin tinkamas.
Dekoruojant namus, vėzdūnė mėgstama dėl savo kompaktiško dydžio, plačių ir žalių lapų bei fakto, jog daug dėmesio nereikalaujanti gėlė žydi ir džiugina baltais kaip burė žiedais. Kuriant interjerą dažnai kompanuojama su aukštaūgėmis gėlėmis, puošiamos lentynos ar palangės.
Kuokštinis chlorofitas (Chlorophytum comosum)
Dar vadinamas voro augalu, mūsų krašte dar iki tol, kol jį pastebėjo interjero dizaineriai, karaliavo mokyklose, ligoninėse ir kitose viešose įstaigose. Plačiai kerojantis, nieko nebijantis, priežiūros nereikalaujantis augalas veši praktiškai bet kokioje aplinkoje. Į namus atkeliavo palyginti neseniai, labiausiai dėl to, kad valo orą ir yra nelepus.
Kuokštinis chlorofitas tarsi kempinė sugeria kenksmingąsias medžiagas iš aplinkos, būtent dėl to dideli vazonai nuo senų laikų mėgstami viešose įstaigose.
Šiuolaikiniuose interjeruose stengiamasi neleisti vešėti, paliekant miniatiūrinius vazonėlius ir mažus ūgliukus. Tačiau tai nesumažina chlorofito grožio ir įtakos interjerui. Mėgstamas darbo kambario ir svetainės augalas.
10 kambarinių augalų nereikalaujančių priežiūros:
- Sansevjera,
- Chlorofitas,
- Vezdūnė,
- Katalėja,
- Difenbachija,
- Aglaonema,
- Dracena,
- Bromelija,
- Filodendras,
- Aspidistra.
10 kambarinių augalų valančių orą:
- Sansevjera,
- Chlorofitas,
- Vezdūnė,
- Alavijas,
- Filodendras,
- Fikusas,
- Gerbera,
- Skindapas,
- Dracena,
- Bambukinė palmė.
Renkantis gėles ir augalus interjerui, svarbu ne tik priežiūra (ar augalo nereiklumas), oro valymas, tačiau ir tai kaip augalas pateiktas, kur jo vieta būste, koks vazonas ir kas komponuojama aplink. Niekada nebijokite eksperimentuoti, išbandyti skirtingas kompozicijas, pakeisti augalo vietą ir taip rasti tą tinkamą ir interjerą keičiantį tašką, kur augalas atrodo geriausiai. O jei norisi daugiau nei šios trys idealios kiekvienam interjerui ir namams gėlės, tuomet pasirinkimas platus.