Ar verta dabar imti paskolą?
Faktas, kad įsivyravęs karantinas mūsų šalyje palietė praktiškai visas gyvenimo sritis. Ne išimtis ir nekilnojamojo turto rinka. Tiksliau, palietė bankų paskolų būstui įsigyti galimybes.
Anksčiau užtekdavo nuvykti į sostinę, kur pamatydavome, kaip klesti statybų verslas, savaime suprantama, jei daug statydavo, daug ir parduodavo. Tačiau pastarųjų mėnesių situacija visa kitokia – alikti skaičiavimai parodė, jog 2020 metų kovo mėnesį parduota 3,5 karto mažiau butų nei vasarį. Štai kitas pavyzdys: buvo sutarta, jog bankas finansuos 80 proc. paskolos (80 ir 20 proc. modelis), tačiau paskutinę minutę iš žmogaus paprašyta padengti 40 proc. paskolos.
Pasak NT rinkos atstovų, jei žmogus nori gauti paskolą įsigyti antrajam būstui, tai jau reikalaujama du kartus didesnio pradinio įnašo. Tuo tarpu bankų asociacija žmones ramina: taip yra apsaugomi patys piliečiai, kadangi skolinimosi rizika žymiai išaugusi.
Butus parduodančios įmonės teigia, kad nors jų klientų – pirkėjų gyvenimo sąlygos (pvz, pajamos, vaikų šeimoje skaičius) nepasikeitė, bankai dėl paskolų suteikimo duoda jau kitokį atsakymą nei iki tol.
Kaip aiškina bankų atstovai, šitokios šiek tiek pasikeitusios sąlygos pirmiausia yra reikalingos, norint apsaugoti pačius klientus. Be abejo, į visa tai galima pažiūrėti iš kelių pusių. Pirma, taip, bankui sumažinus suteikiamos paskolos dydį, per ateinančius metus reikėtų kas mėnesį įnešti mažesnę sumą, taip jaučiant ne tokią didelę paskolos naštą. Tačiau esamuoju laikotarpiu, dabar, bankui reikia sumokėti didesnę pradinę įmoką – klausimas, ar būsto pirkėjas turi tokią sumą, ypač, kai šiomis dienomis būsto pirkėjai laviruoja ties galimybe netekti darbo, kas reikštų sumažėjusias (ar visiškai prarastas) pajamas. Čia vertėtų paminėti, kad bankai ėmė reikalauti didesnių grynųjų mėnesio pajamų vienam šeimos nariui. Pvz, anksčiau gaudamas 3 tūkst. atlyginimą galėdavai jaustis „saugus״, jei norėdavai gauti paskolą, o pastaruoju metu šių pajamų gali būti per mažai. Vėl gi, šitokį sąlygų pasikeitimą galima traktuoti dvejopai. Žvelgiant į retrospektyvią situaciją, atrodytų, kad visa tai yra visiškai nenaudinga būsto paskolos gavėjui, nes apsunkinama galimybė apskritai gauti paskolą. Tačiau vertinant šio pasikeitimo perspektyvą, kaip jau seniau minėta, ateinančiais laikotarpiais būtų mažesnės mėnesio įmokos.
Taigi kaip ir kitose srityse, taip ir NT paskolų rinkoje galime įžvelgti daug pasikeitimų, kuriuos laikome ir teigiamais, ir neigiamais. Belieka tikėtis, kad situacija, nors ir keisis, tačiau ne į blogąją banko klientams pusę.